Tunele foliowe

Do produkcji naszych tuneli używamy stali ocynkowanej o podwyższonej wytrzymałości, tzw. stali konstrukcyjnej. Zarówno kształt tuneli, jak również stopień ich wzmocnienia dobieramy w porozumieniu z klientem dla jego indywidualnych potrzeb. Znaczącym czynnikiem jest rodzaj uprawy, jaka będzie prowadzona w obiektach, a także wpływ czynników atmosferycznych, w szczególności wiatru, śniegu i wilgotności powietrza. Konstrukcja tuneli związana jest z gruntem za pomocą nóg i kotew wkręconych w ziemię. Odpowiednio zaprojektowane elementy wzmacniające pozwalają na wieloletnie bezpieczne wykorzystanie inwestycji w celach produkcyjnych. Osłony (z reguły folia) montowana jest na konstrukcji za pomocą sznurów odpornych na promieniowanie słoneczne. Dobór typu obiektu zależny jest od tego co chcemy w danym tunelu uprawiać.

 

Tunele pojedyncze

Najczęściej są to obiekty niskie i stosunkowo wąskie o ograniczonej kubaturze. Ich przeznaczenie to uprawy przyspieszone. Dlatego ważne jest, aby ich kubatura oraz szczelność obiektu, pozwalały na utrzymanie temperatury wyższej niż panująca na zewnątrz tunelu. Do okrycia kontrukcji używa się folii transparentnej. Pozwala ona dotrzeć promieniom słonecznym do roślin uprawianych wewnątrz, praktycznie w stu procentach, bez zmiany kąta padania oraz bez rozszczepienia. Głowne zastosowanie: wczesne truskawki, maliny, borówki i inne rośliny jagodowe, nowalijki, szkólki drzew i krzewów ozdobnych.

 

Tunele zblokowane

Dzięki ich specyficznej konstrukcji, pozwalają na maksymalne wykorzystanie terenu. Folia przykrywa uprawę do wysokości nogi (1-2 m nad gruntem). Możliwośc rolowania folii na bokach tuneli sprawia, że nadają się idelalnie do sterowania uprawami letnimi oraz opóźnionymi. Wietrzenie obiektów odbywa się na zasadzie podciągania folii pod sznurami oraz otwierania bram wjazdowych. Do okrycia używa się folii dyfuzyjnej lub mlecznej o wysokim współczynniku załamania promieni słonecznych. Używane do produkcji truskawki i maliny powtarzającej, czy borówki amerykańskiej.